A leggyakoribb alaprajz tervezési hibák és a legújabb trendek
Az elmúlt 10 évben, több, mint 7000 hallgatóval a hátam mögött eszméletlen mennyiségű alaprajz futott át a kezem alatt. Ezek között volt minden, meglévő lakás átalakítása falbontás nélkül, csak bútorozással, felújítással egybekötött átalakítás és több száz építkezés…
Ekkora mennyiségnél hamar kitűnnek a rendszeresen visszatérő hibák. Ezeket csoportosítani is lehet: általános hibák, tervezési hibák és az elengedés hiánya, ami alatt értem, hogy a megrendelő nagyon ragaszkodik 1-1 megoldáshoz, akkor is, amikor az az adott szituációban nem megoldható. Egyébként megfelelő tervezéssel ezek nagy része kiküszöbölhető, de sok olyannal is találkoztam, hogy a rossz tervezés miatt nem lehetett megvalósítani.
Az előadásban ezen hibák után megnézzük a legújabb alaprajzi/tervezési trendeket. Ezek nem olyan trendek, mint a fast fashionben a tavaszi és nyári kollekció. Az alaprajzok lassan, de reagálnak az életmódbeli változásainkra.
A coviddal óriási változások voltak mindenki életében és az otthonhoz való viszonyunk is megváltozott, ami az alaprajznál kezdődik. Az „open plan”, azaz egy légterű alaprajzok uralma egyértelműen megdőlt és köszönhetően a pandémiának sokkal gyorsabban fog elkopni, mint enélkül lett volna. Ennek személy szerint örülök, mert évek óta próbálom felhívni ennek a hátrányaira a figyelmet, persze jobb lett volna, ha az élet nem ilyen módon igazol engem.
Az előadásban tehát beszélek: az alaprajzról, a tervezés menetéről, az eközben felmerülő legnagyobb buktatókról, a hosszú távra tervezésről, az általános és tervezési hibákról, a kompromisszumokról. A legnépszerűbb trendekről/irányokról és hátrányaikról, mert a legtöbbnek van, de nem tudunk róla, amikor kiderül már túl késő…
Rengeteg pénzbe kerül ma egy építkezés, felújítás, szóval igencsak megéri egy kicsit tájékozódni alaprajz ügyben, ne rontsuk már el az alapokat!
Tudom, hogy ez nem a legélvezetesebb része a lakberendezésnek, de tök mindegy, hogy milyen színű lesz a falunk és hogy szépen passzol hozzá a díszpárnánk, ha a terek funkcionálisan nem jók és a lakás nem jól élhető!
A téma miatt van némi átfedés az előadás és a lakberendezés alapjai kurzus között, de nem teljesen és itt most kifejezetten a hibákról, buktatókról és a tervezési irányzatokról beszélek.
A zárt csoport tagság az előadásokhoz sajnos nem érhető el, csak a normál nagy tanfolyamokhoz tartozik.