Garzon, kis lakás, panel, új építésű lakás, társasházi lakás… A minikurzus nem csak a kis lakásokról szól, hiszen a lakás méretétől függetlenül a felsorolt kategóriákra jellemzőek a kicsi helyiségek, de idevehetném akár a feldarabolt polgári lakásokból kialakított 1-1,5 szobás lakásokat is.
Az alapok, lakberendezési szabályok tekintetében mindegy mekkora egy lakás, ezek általános érvényűek, viszont egy kis méretű teret SOKKAL NEHEZEBB JÓL BERENDEZNI! Több lemondás és kompromisszum kell, kreatívabbnak kell lenni és egy rossz döntés következménye jóval szembeötlőbb lesz. A kicsit mindig könnyebb elrontani, és a hibák hatványozottan érezhetőek. Pl. ha egy normál méretű konyhánál vétünk pár hibát, max kényelmetlenebb lesz a használata, kis méretnél ugyanazon hibák teljesen használhatatlan konyhát eredményezhetnek.
Egyszóval, kis tereknél sokkal inkább szükség van a szabályok alkotta keretrendszerre, amire támaszkodhatunk és ami segít eldönteni, hogy egy megoldás az adott helyzetben jó vagy rossz.
A fókuszban a garzonok és a pici lakások vannak, de az anyagot úgy állítottam össze, hogy lakástípustól és mérettől függetlenül kis méreteknél hasznos és alkalmazható legyen.
Tematika:
- Az alapok – kiemelem azokat a kulcsfontosságú alap pilléreket, amikre kis méreteknél fokozottan figyelni kell. Illetve végigvesszük a főbb helyiségeket kifejezetten a kis méret nézőpontjából.
- Térelválasztás – kell-e egyáltalán térelválasztás? Nem minden esetben ez a megoldás. Garzonok és több funkciós terek esetén viszont igazi jolly joker lehet a kezünkben ez a megoldás.
- Tárolás – Kis méretnél jóval kreatívabban kell lenni tárolás terén, azonban nem olyan egyszerű összehozni, hogy minden cm2-t használjunk ki, ugyanakkor ne legyen zsúfolt, raktárszerű a helyiség.
- Optikai térnövelő eszközök – a tökéletes alaprajz és elrendezés ritka, mint a fehér holló, de szerencsére a trükkök és lakberendezési megoldások tárháza elég széles ahhoz, hogy olyan eszközöket adjon a kezünkbe, amelyekkel növelhetjük a térérzetet és javíthatunk az előnytelen adottságokon.
A minikurzus nem ártalmas olyan esetekben sem, amikor nem kifejezetten kis terekről van szó, hiszen a szabályrendszer ugyanúgy érvényes mindenre, csak a kis terek kialakítása fokozottabb odafigyelést igényel!